در دهه هفتاد میلادی، استفاده از رزین‌های تبادل یونی به عنوان یکی از روش‌های اساسی برای رنگ‌زدایی (Sugar decolorization) در صنعت قند آغاز شد. اولین تجربه‌ها از استفاده از رزین‌های دانه‌ای بزرگ برای رنگ‌بری شربت قند بود و با پیشرفت‌های علمی و صنعتی در طول زمان، این رزین‌ها تغییرات مهمی در ترکیب، اندازه، خواص رنگ‌بری، تصفیه، و دفع پسماند پیدا کردند.

رزین‌ رنگ بر مورد استفاده در شربت قند امروزی، از لحاظ ترکیب شیمیایی، ابعاد ذرات، و قابلیت‌های رنگ‌بری بهبود یافته و فرآیندهایی از جمله رنگ‌زدایی و بازیافت رزین با کیفیت و بازدهی بالا توسط آنها انجام می‌شود. به عبارت دیگر، این رزین‌ها به دلیل ویژگی‌های مناسب خود به عنوان یک روش مؤثر در صنعت قند شناخته می‌شوند.

رزین رنگ بر در صنعت قند و شکر چه کاری انجام می دهد؟

شربت قند که از تفاله چغندر قند استخراج می‌شود، در اکثر موارد دارای رنگ زرد قهوه‌ای/قهوه‌ای طبیعی است. این رنگ تحت تأثیر فرآیندهای کاتالیز شده توسط آنزیم‌ها و افزایش دما افزایش می‌یابد. این فرآیندها شامل واکنش میلارد بین قند و اسیدهای آمینه، تغییر رنگ آنزیمی، و تولید کارامل هستند. همچنین، محصولات رنگی نیز از طریق تجزیه قلیایی قندها تولید می‌شوند.

واحدهای رنگ‌زدایی به طور معمول در مرحله شیرین‌سازی، قبل از واحدهای تجزیه در فرآیند صنعتی قند مورد استفاده قرار می‌گیرند. هدف اصلی این واحدها از بین بردن عناصری در جریان شربت است که به ایجاد رنگ و بوی نامطبوع کمک می‌کنند. فرآیند رنگ‌زدایی (Sugar decolorization) با استفاده از رزین‌های رنگبری شربت قند به عنوان بخشی کامل‌کننده به روش‌های سنتی تصفیه انجام می‌شود، و مهمترین این روش‌ها تبلور هستند.

رزین رنگبری قند (Sugar decolorization)

رزین‌های تبادل یونی مورد استفاده در صنعت قند به عنوان رزین رنگ بر از نوع آنیونی با توانایی تبادل قوی برخوردارند و دارای گروه‌های عملکردی آمین کواترنر هستند. همچنین، رزین‌های رنگبر شربت قند با کلراید نیز واکنش می‌کنند.

به منظور تطابق با استانداردهای مشخصات شکر سفید EEC2 ساکارز خالص اصولاً بی‌رنگ است، اما ممکن است به دلیل وجود مقادیر کمی از مواد رنگی در شکر، آن را به شکلی که به نظر می‌آید، رنگی نمایان کند. اصطلاح “رنگ” به طور کلی برای توصیف انواع مختلفی از اجزا و ترکیباتی که در شربت قند وجود دارند و به تاثیر رنگی آن اشاره دارد، استفاده می‌شود.

همچنین رزین های تبادل یونی علاوه بر حذف رنگ می توانند برای حذف خاکستر یا ash موجود در کارخانجات قند و شکر کاربرد داشته باشند. پیشنهاد می کنیم برای مطالعه و آگاهی از این کاربرد مقاله” حذف خاکستر در صنعت قند و شکر “ را حتما مطالعه کنید.

فرایند تصفیه ساکارز

رزین حذف رنگ چه کاری انجام می دهد؟

ترکیبات موجود در رنگ شربت قند به طور عمومی پیچیده هستند و کاهش آنها به صورت آسان امری ساده نیست. رنگ شربت قند با توجه به تاثیر کلی تمام اجزای رنگی در جذب نور با طول موج 420 نانومتر ارزیابی می‌شود. این معیار به تنهایی نمی‌تواند به شکل کامل تطابق با استانداردها را فراهم کند، زیرا اجزا و ترکیبات مختلف در فرآیندهای متفاوتی از پردازش و رنگ‌بری شربت قند عمل می‌کنند و رفتارهای متفاوتی از خود نشان می‌دهند.

رزین آنیونی قوی Purolite A500PS به عنوان یک نوع رزین تبادل آنیونی با استفاده از نمک کلرید فعالیت می‌کند و قادر است تا 85-90٪ از رنگ موجود در شربت‌های قند غلیظ را در دماهای بالا که در این فرآیند معمولاً استفاده می‌شود، از بین ببرد. برای احیای این نوع رزین، معمولاً از 10٪ محلول نمک سدیم (NaCl) استفاده می‌شود که به عنوان ماده احیا کننده عمل می‌کند.

احیا رزین رنگبر به چه صورت انجام می شود؟

در مرحله احیا، توصیه می‌شود حدود 1٪ محلول آبی نمک سدیم هیدروکسید (NaOH) به آب نمک اضافه شود تا از حذف مواد رنگی با شدت بیشتر و ایجاد اسیدیته در شربت تصفیه شده جلوگیری شود.

فرآیند احیا رزینی معمولاً شامل مراحل زیر است:

 1. شستشوی معکوس: در این مرحله، آب به سیستم وارد می‌شود و رزین‌های بهم چسبیده را از هم جدا می‌کند. اگر مواد ناخالصی در بستر رزین وارد شده باشند، این مرحله از جذب و حذف آنها نیز مسئول است.
 1. ورود ماده احیا کننده: آب نمک (محلول NaCl) به سیستم وارد می‌شود تا رزین‌ها را احیا کند.
 1. کاهش غلظت ماده احیا کننده: در این مرحله، غلظت محلول نمک کاهش داده می‌شود تا احیا به درستی انجام شود.
 1. شستشوی نهایی: برای پاکسازی نمک اضافی و مواد اضافی، یک شستشوی نهایی انجام می‌شود.

پس از احیا، مخزن نمک برای دوره‌های بعدی آماده می‌شود. توجه به فشار و کنترل منظم فشار آب ورودی در سیستم رزینی بسیار مهم است. همچنین، آب خروجی از سیستم به عنوان آب نمک باید استفاده نشود تا سیستم را اشباع نکند.

فرآیند احیا رزین

کاربرد رزین رنگ بری در صنایع چیست؟

استفاده از رزین‌های رنگبر در صنایع متعدد به عنوان یک عنصر کلیدی در فرآیندهای تصفیه و رنگ زدایی شدیداً مؤثر است. یکی از کاربردهای اصلی رزین‌های رنگبر، به‌ویژه رزین‌های آنیونی در صنایع مختلف است. در زیر به توضیح کاربردهای مهم رزین‌های رنگبر شربت قند در صنایع مختلف می‌پردازیم:

 1. صنعت رنگ و رزین: رزین‌ رنگ بر در صنعت تولید رنگ‌ها نقش مهمی ایفا می‌کنند. آنها به عنوان مواد تثبیت‌کننده رنگ در ترکیب رنگ‌ها استفاده می‌شوند و باعث می‌شوند رنگ‌ها به‌طور یکنواخت پخش شده و پایداری خود را در محصول نگه دارند.
 1. صنعت رزین و کامپوزیت: رزین‌ رنگبر در تولید محصولات رزینی و کامپوزیت به عنوان مواد رنگی روشن‌کننده استفاده می‌شوند تا به رنگ دلخواه برسند.
 1. صنعت غذایی و کنسانتره: در صنعت قند و شکر و تولید کنسانتره میوه، رزین‌ه رنگ بر شربت قند (Sugar decolorization) کاربردهای مهمی دارند. شکر خام دارای مواد ناخالصی و رنگ قهوه‌ای است. این رنگ و طعم نشان‌دهنده عدم تصفیه شکر خام می‌باشد که نیاز به تصفیه دارد. در فرآیند تصفیه شکر، ابتدا ساکارز ذوب می‌شود و سپس با رزین رنگبر شربت قند ترکیب می‌شود تا رنگ زدایی انجام شود.
 1. نگهداری محصولات: رزین‌های رنگبر ممکن است به عنوان مواد حفظ‌کننده در برخی از محصولات غذایی استفاده شوند. این رزین‌ها می‌توانند به محصولات کمک کنند تا در برابر میکروب‌ها و باکتری‌ها مقاومت کرده و عمر مفید محصولات را افزایش دهند.
 1. صنعت دارویی و بهداشتی: در تولید محصولات آرایشی و بهداشتی مانند لوسیون‌ها، کرم‌ها، شامپوها و صابون‌ها، رزین‌های رنگبر به عنوان مواد تثبیت‌کننده رنگی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کاربرد رزین رنگ بری

ویژگی‌های مهم رزین‌های رنگبر شربت قند شامل پایداری دمایی و حرارتی بالا، مقاومت در برابر شوک اسمزی، توانایی جذب ترکیبات رنگی یونی و غیریونی، و قابلیت بی‌رنگ نمودن رنگ‌ها در شربت قند است. این ویژگی‌ها به این رزین‌ها امکان می‌دهند در صنایع مختلف به خوبی عمل کنند و تاثیر مثبتی در کیفیت و استحکام محصولات داشته باشند.

در ادامه به معرفی 3 برند به عنوان رزین حذف رنگ اشاره خواهیم کرد.

معرفی رزین رنگ بر از تیم رزین چند:

رزین رنگ بر کنفتک:

کنفتک 3 محصول در نوع رزین های آنیونی شامل:

      1) رزین کنفتک TA201D

     2) رزین کنفتک  TA213D

     3) رزین کنفتک  TC001D

رزین‌های آنیونی و کاتیونی معرفی شده با ظرفیت قابل ملاحظه تبادل یون‌ها و همین طور ساختار ماکروپورس می تواند در روند حذف مواد معدنی محلول قندی بسیار موثر باشد. همان طور که پیش تر گفته شد نوع محلول قند و ناخالصی‌های موجود و شرایط تولید محصول تعیین کننده نوع رزین خواهد بود اما استفاده همزمان این رزین‌ها می تواند درصد خلوص بیشتری را همراه داشته باشد

رزین های کنفتک

برای مطالعه و آگاهی از کاربرد دقیق رزین های کنفتک کانادا می توانید به مقاله رزین رنگ بر در صنعت قند و شکر مراجعه کنید

رزین رنگ بر پرولایت:

1)رزین پرولایت A500ps

A500ps یک رزین آنیونی قوی است که برای حذف رنگ از شربت هایی مانند کنسانتره میوه ها و فروش رزین رنگبر ساخته شده است.در دسته رزین های آنیونی، A500ps در رده آنیونی های قوی قرار می گیرد. استفاده از رزین پرولایت A500ps برای رنگبری شربت قند بسیار رایج است و همجنان یکی از پر فرئش ترین محصولات است.

2) رزین پرولایت A500plus

رزین آنیونی پرولایت مدل A500Plus به رزین رنگبر شربت قند شهرت (Sugar decolorization) دارد. رزین پرولایت A500Plus یک رزین آنیونی قوی نوع یک است که از دانه های کروی ژله ایی با رنگ بسیار روشن تهیه شده است.

این رزین دارای ظرفیت عملکردی عالی و بالا در رنگبری شربت قند است. ساختار ژله ایی شفاف این رزین آنیونی قوی باعث شده که این رزین دارای مشحصات و عملکرد عالی باشد و همچنین بازدهی بسیار بالایی بعد از احیا داشته باشد. رزین آنیونی پرولایت A500plus قادر به جداسازی ترکیب های رنگی از مایعات می باشد. از این رزین برای تصفیه و رنگبری از شربت قند استفاده می شود. این عملیات در کارخانه نیشکر و تهیه شکر سفید انجام می گردد. رزین A500Plus نوعی رزین ژله ایی با پایداری فیزیکی فوق العاده است که باعث افزاییش طول عمر این رزین بدون افت فشار می گردد.


رزین پرولایت

 

 

مشخصات A500plus A500ps
نوع Strong Base Anion Macroporous Strong Base Anion Macroporous
گروه عاملی Macroporous (ماکروپورس) Macroporous (ماکروپورس)
فرم یونی Chloride form (فرم کلرید) Chloride form (فرم کلرید)
حداکثر دمای عملیاتی C 100 C 100
ظرفیت تبادل یونی 1.1 0.8
نگهداری رطوبت % 63 — 57 % 70 – 63

(مقایسه رزین A500PLUS و A500PS)

 

 

رزین رنگ بر سان رزین

ارزش رنگ یک شاخص مهم برای کیفیت شکر است. ارزش رنگ بالا به دلیل محتوای بالای ناخالصی های رنگی در مواد است. تکنولوژی مدرن پالایش ساکارز توسط رزین تبادل یونی، به ویژه در تولید مقداری شکر تصفیه شده و شربت با عیار بالا، رنگ‌زدایی می‌شود.

Sunresin دارای دو نوع رزین رنگ‌زدای ساکارز است، ماتریس استایرن و ماتریس اکریلیک. ماتریس استایرن گزینش پذیری بالایی برای رنگ های قندی نشان می دهد، اما بازسازی آن آسان نیست. برخلاف ماتریس استایرن، ماتریس اکریلیک را می توان به طور کامل با محلول کلرید سدیم بازسازی کرد، معمولاً قبل از ماتریس استایرن به عنوان یک محافظ خوب استفاده می شود، در حالی که ماتریس استایرن به عنوان رزین پولیش استفاده می شود.

از جمله مزایای فناوری سان رزین می توان به مورد زیر اشاره کرد.

از بین بردن خاکستر

خاکستر موجود در ساکارز عمدتاً از آنیون و کاتیون موجود در مایع حاصل می شود.

به طور خاص، مقدار زیادی یون کلسیم در فرآیند شفاف سازی وارد می شود که می تواند باعث بالا رفتن شدید خاکستر ساکارز و پوسته پوسته شدن جدی تجهیزات تبخیر شود.

(برای مطالعه بیشتر راجع به حذف خاکستر می توانید به مقاله ” حذف خاکستر در صنعت قند و شکر مراجعه کنید”)

Sunresin انواع مختلفی از رزین ها و سیستم های تبادل یونی را برای فرآیند قند زدایی ایجاد کرده است.

 • Seplite -LSF958
 • Seplite LSF980
 • Seplite – LSF986
 • Seplite -LSF972
 • Seplite- LSF983 S

 

رزین رنگ بر سان رزین

برای دسترسی به محتوای اصلی رزین های سان رزین می توانید از اینجا مطالعه کنید.

 

ما در این مقاله صرفا 3 برند معروف از رزین رنگ بر در صنعت قند و شکر را مورد بررسی قرار دادیم. رزین رنگ بر مختلفی نیز در بازار موجو هست که با تماس به رزین چند می توانید از آنها آگاهی کامل پیدا کنید.

رزین چند مفتخر است به عنوان بزرگتری مرجع فروش رزین های تبادل یونی در کشور خدمات خودش را به شما مشتریان عزیز ارائه دهد.

برای دریافت مشاوره فنی رایگان و اطلاع از محصولات با شمار زیر در تماس باشید:

02191035501

09366035501

تبیلغ رزین حذف رنگ

برای دریافت مشاوره فنی رایگان می توانید فرم زیر را پر کنید