رزین در بیمارستان به روش های گوناگون مصرف می‌شود . اگر خوب به اصل مفهوم رزین و تاریخچه رزین توجه کنیم می‌بینیم اصل استفاده از این محصول به پاکسازی بر می‌گردد .

زمان مطالعه : 4 دقیقه

محیط بیمارستان آلودگی های خاص خود را دارد و هر محصولی که بتواند در رفع این آلودگی ها مؤثر باشد را میتوان در بیمارستان به کاربرد .

پس نتیجه اینکه در بیمارستان ها میتوان از انواع مختلف رزین برای پاکسازی محیط استفاده کرد . البته این پاکسازی صرفا نباید برای سلامتی بیمار باشد ، حفظ سلامت موتور خانه نیز در بیمارستان اهمیت خاص خود را دارد .

و اما کاربرد رزین در بیمارستان چیست؟

کاربرد های مختلف رزین در بیمارستان

در مورد کاربرد های رزین در بیمارستان ها به سادگی نمی‌توان بحث کرد ، زیرا کاربرد های شناخته شده وسیع الطیف هستند و اکثرا در فاز آزمایشی خود قرار دارند .با اینکه در سطح اینترنت با کلمات کلیدی مختلف می‌توان تعداد زیادی از مقالات را درباره کاربرد رزین در بیمارستان پیدا کرد اما این کاربرد ها هنوز به شکل گسترده مورد استفاده قرار نمی‌گیرند .لزا در این مقاله ما به دو مورد که استفاده های رایج تری هستند می‌پردازیم ؛ یکی کاربرد رزین تبادل یونی در دیگ های بخار و دیگری کاربرد رزین اپوکسی در کفپوش های بیمارستانی .

کاربرد رزین تبادل یونی در بیمارستان

همانطور که گفته شد حفظ سلامت سیستم های تاسیساتی بیمارستان اهمیت کمتری از حفظ سلامت پزشکان و پرستاران یک بیمارستان ندارد .

کاربرد رزین در بیمارستان
بک پکینگ برای مبتدی ها | چگونه کوهنوردی را شروع کنیم؟

برای این تاسیسات و به خصوص برای دیگ بخار باید از رزین های تبادل یونی استفاده کرد تا از به وجود آمدن رسوبات در بخش های آنها جلوگیری کرد .

کاربرد دیگ بخار

کاربرد های دیگ بخار در بیمارستان شامل موارد زیر است :

  1. ایجاد حرارت برای گرم نگه داشتن بیماران و بیمارستان در صبح
  2. ایجاد یک رطوبت بین 30 تا 60 درجه ای در بیمارستان
  3. ضد عفونی و استریلیزه کردن ابزار های بخش جراحی
  4. استفاده در بخش لاندری بیمارستان برای میکروب زدایی لباس ها و ملحفه ها
  5. استفاده در آشپز خانه بیمارستان برای پخت و پز غذا

همانطور که دیدید تولید آب داغ و بخار آب در بیمارستان یک نیاز همیشگی است که باید برطرف گردد . به همین خاطر است که حفظ سلامت این تاسیسات از اهمیت بالایی برخوردار است.

سختی آب و دیگ بخار

مهمترین دلیل استفاده از سختی گیر های رزینی برای گرفتن سختی آب این است که آب را برای استفاده در این سیستم ها نرم کند .

اصولا استفاده از آب سخت در دیگ های بخار موجب رسوب بر دیواره و بدنه بویلر می‌شود و این موجب خوردگی بدنه فلزی آنها می‌شود .

سختی گیر های رزین تبادل یونی

در این سختی گیر ها از رزین برای تبادل یون های سدیم با منیزیم و کلسیم ( عوامل سختی آب ) استفاده می‌شود . در این سیستم از رزین های کاتیونی استفاده می‌شود و نیاز به فناوری های به روز رزینی است.در این سیستم رزین هر چند وقت یک بار احتیاج به فرایند احیا و بکواش دارد که این مدت زمان بر اساس ظرفیت محاسبه شده برای رزین تعیین می‌گردد.

کاربرد رزین اپوکسی در بیمارستان

تا به این جای کار شما با یکی از کاربرد های مهم رزین های تبادل یونی در بیمارستان آشنا شدید .در این بخش می‌خواهم با کاربرد دسته دیگری از رزین ها در بیمارستان آشنا شویم .