رزین های تبادل یونی دارای انواع مختلفی هستند که  از جمله آن میتوان به رزین کاتیونی و رزین آنیونی و رزین میکس بد اشاره کرد که این دسته ها نیز خود به دسته های کوچکتر رزین انیونی قوی و رزین انیونی ضعیف تقسیم میشوند.برای استفاده دقیق و مناسب از این رزین های تعویض یونی باید شناخت دقیقی نسبت به کاربرد رزین انیونی و مشخصات رزین انیونی داشت تا با دقت و دانش کافی تصمیم به خرید این محصولات گرفت.

رزین آنیونی چیست ؟

برای بهبود صنعت تصفیه آب،در سال 1944 گام‌های اساسی برداشته شد که باعث تولید رزین تبادل یونی آنیونی شد. رزین انیونی از یک شبکه ی دانه های ریز پلیمری نامحلول ساخته شده است.آنیون های قابل تبادل در این رزین میتوانند با آنیون های آلاینده در محلول ها تبادل شوند.

رزین های حاوی آنیون های قابل تبادل، به عنوان رزین انیونی شناخته و به دو دسته عمده رزین انیونی قوی و رزین انیونی ضعیف تقسیم می شوند.

مشخصات و ویژگی های رزین های آنیونی 

رزین های آنیونی معمولا به صورت سفید رنگ و دانه های کروی شفاف هستند. از راه های تشخیص تفاوت رزین های تبادل یونی ، توجه به مشخصات و ویژگی های رزین انیونی است که با بقیه رزین ها تفاوت دارد.

کاربرد رزین آنیونی

کاربرد رزین آنیونی در صنایع بسیار است و از رزین هایی با بار منفی در جهت از بین بردن مواد معدنی آب و همینطور حذف رادیکال های اسیدی استفاده میشود. از رزین های آنیونی در صنعت تولید انرژی هسته ای ، حذف نیترات و پرکلرات از آب آشامیدنی ، فرآوری و بی رنگ سازی شکر و آماده سازی آب فوق خالص نیز استفاده میشود.

کاربرد رزین آنیونی در صنایع بسیار است و از رزین هایی با بار منفی در جهت از بین بردن مواد معدنی آب و همینطور حذف رادیکال های اسیدی استفاده میشود. از رزین های آنیونی در صنعت تولید انرژی هسته ای ، حذف نیترات و پرکلرات از آب آشامیدنی ، فرآوری و بی رنگ سازی شکر و آماده سازی آب فوق خالص نیز استفاده میشود.

رزین آنیونی

انواع مختلف رزین های انیونی 

همانند رزین های کاتیونی رزین های انیونی نیز به دو دسته قوی و ضعیف تقسیم میشوند.

رزین آنیونی بازی قوی (Strong Base Anion Resin)

رزین های تبادل آنیونی قوی قابلیت حذف تمامی آنیون ها از آب را دارد. رزین انیونی قوی بر اساس ماهیت گروه های عاملی و نوع آمین مورد استفاده در طی فرایند فعال سازی شیمیایی به دو دسته کلی نوع (I) و نوع (II) تقسیم می شوند.در نوع (I) در گروه عاملی آمونیوم سه گروه متیل و در نوع (II) یکی از گروه های متیل با گروه اتانول جایگزین شده است. برای احیای رزین های انیونی قوی باید از یک باز قوی جون سود استفاده کرد.

رزین آنیونی بازی ضعیف (Weak Base Anion Resin)

رزین انیونی ضعیف قابلیت جذب آنیون اسیدهای قوی مانند اسید سولفوریک، کلریدریک اسید و نیتریک اسید را دارد.این رزین ها آنیون هایی مرتبط با اسیدهای معدنی را می توانند حذف کنند اما قادر به حذف آنیون های مرتبط با اسیدهای ضعیف (مانند کربنیک اسید، سیلیسیک اسید) نمی باشند.

همچنین رزین انیونی ضعیف نمی تواند سیلیکا را از آب حذف کند.این رزین ها مقاوم تر از رزین انیونی قوی بوده و به همین جهت در سیستم های تصفیه آب کاربرد بیشتری دارند.رزین تبادل انیونی ضعیف دارای گروه عاملی آمین است.خاصیت بازی و قلیاییت بسیار کمتری نسبت به رزین انیونی قوی دارد.

این نوع رزین ها مانند رزین کاتیونی ضعیف عمل می کنند.این رزین ها قادر به حذف اسیدهای معدنی چون HCL و یا H2SO4 هستند به آن دلیل این رزین ها را اغلب جاذب اسید می نامند.رزین انیونی ضعیف برای جذب مواد آلی بر رزین آنیونی قوی برتری دارد چون در صورت استفاده از رزین انیونی قوی، مواد آلی باعث آلودگی آنها می شود.در واقع می توان گفت رزین های انیونی ضعیف، عملا جاذب هستند نه تبادل کننده یون.

احیای رزین انیونی

عملیات احیای رزین به معنی جابه جا شدن یون جذب شده در رزین با یون متحرک اولیه رزین است. عمل احیای رزین های انیونی ضعیف توسط یک محلول قلیایی انجام می شود.یکی از معایب رزین های انیونی ضعیف این است که ظرفیت تبادل یونی آنها به دبی آب بستگی دارد و هرچه دبی آب بیشتر می شود ظرفیت آنها کمتر می شود.رزین های آنیونی ضعیف با استفاده از مقدار استوکیومتری از عامل احیاکننده مجددا بازیابی شود.

رزین حذف نیترات

نیترات یک ماده شیمیایی است که از راه‌های مختلف می‌تواند وارد آب شرب شما شود.یکی از مهمترین دلایل آن استفاده زیاد از کودهای شیمیایی است.این ماده می‌تواند برای نوزادان کمتر از سه ماه خطرناک باشد.یکی از نشانه‌های مسمومیت ناشی از نیترات، متمایل شدن رنگ پوست به آبی است.یکی از معمول ترین راه‌ها برای رساندن نیترات درون آب به حد مجاز، استفاده از رزین‌های حذف نیترات است.

انواع مختلف رزین حذف نیترات

  • رزین های آنیونی بازی قوی مخصوص حذف نیترات (Selective Nitrate)
  • رزین های آنیونی بازی ضعیف

قیمت رزین آنیونی

در بازار کنونی ، رزین های تبادل یونی قیمت های مختلفی دارد اما باید هنگام خرید توجه داشت که هزینه ی پرداختی به چه جنسی و با چه کیفیتی پرداخت می شود.قیمت رزین انیونی در بازار جهانی ، لیتری 2 تا 2.9 دلار است.

منبع : irancanftech